- Komerční sdělení-spot_img

Vláda podpořila úsporu energií ve veřejné správě i regulaci zdravotních pojišťoven

časopis

Opatření jsou rychle proveditelná, většina z nich není finančně náročná, tvrdil návrh.

Opatření s rychlými výsledky, která umožní významné úspory v dohledné době i dlouhodobé úspory, jsou obsahem závazného materiálu pro orgány veřejné správy, jak ušetřit na spotřebě energií.

Jsou mezi nimi například snížení teploty vytápění, instalace LED osvětlení, ale i nařízená práce z domova.

Čtěte také:

Chcime slabú korunu. ČNB spustila fond bohatstva

Dokument z dílny Ministerstva životního prostředí SR schválila ve středu vláda.

Rychle proveditelná opatření
Materiál předkládá celkem 13 opatření, která si mají jednotlivé orgány veřejné správy nakombinovat podle svých specifických podmínek, každý úřad má však dosáhnout cíle a tím je v období 1. října 2022 až 30. dubna 2023 snížit spotřebu energií ve srovnání s obdobím od října 2019 do dubna 2020 minimálně o 15 procent.

„Opatření jsou rychle proveditelná, většina z nich není finančně náročná, ta, která jsou, budou refundována ze strany státu,“ zdůraznil ministr životního prostředí Ján Budaj (OLANO) po jednání vlády.

Veřejná správa má podle něj dát příklad, jak ušetřit na energiích.

Výjimky pro nemocnice, školy a věznice
Šéf enviroresortu zároveň zdůraznil, že úsporná opatření jsou zaměřena především na administrativní budovy ve vlastnictví státu.

„Opatření a cíle se nevztahují na speciální prostory, jako například nemocnice, zdravotnická zařízení, zařízení sociálních služeb, školská zařízení či zařízení pro výkon vazby nebo výkon trestu odnětí svobody,“ dodal.

Mezi navrhovaná opatření s rychlým účinkem patří snížení teploty vytápění, důsledné dodržování útlumového režimu vytápění, omezení využívání nepotřebných elektrických spotřebičů, instalace izolačních odrazových panelů za radiátory, ukončení vnějšího osvětlování veřejných budov, realizace informační kampaně na zaangažování zaměstnanců na úsporách, zavádění povinné práce v určitém období i využití stávajících institutů právního řádu ČR.

Homeoffice
V rámci opatření přinášejících dlouhodobou úsporu jde primárně o hydraulické vyregulování tepelné soustavy, zaizolování tepelných rozvodů, osazení termoregulačních hlavic, výměnu neefektivních technologií osvětlení za LED či provedení energetických auditů.

Pro zaměstnance služebních úřadů a jejich podřízených organizací, kterým to charakter práce a technické vybavení umožňují, se nařídí od poloviny října 2022 do poloviny března 2023 režim práce z domova během určeného dne v týdnu.

„Den by měl navazovat na delší období volna, jakým je víkend, aby se zvýšila potenciální úspora energie několikadenním temperováním,“ uvádí resort životního prostředí v materiálu.

Dosahování úspor se bude sledovat na měsíční bázi. Envirorezort jako koordinátor úlohy pověří správce jednotlivých organizací kapitol měsíčním reportováním dat o spotřebě v referenčním období ao realizovaných opatřeních.

- Reklama -časopis
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora