- Komerční sdělení-spot_img

Zájem o palivové dřevo se zvýšil téměř dvojnásob

časopis

Podnik Lesy SR dokáže pokrýt žádosti občanů o koupi palivového dříví formou samovýroby.

Poptávka občanů po palivovém dřevě je o 45 procent vyšší než ve stejném období loňského roku.

Prohlásilo to Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova SR a deklarovalo, že státní podnik Lesy SR dokáže pokrýt žádosti občanů o koupi palivového dříví formou samovýroby.

Čtěte také:

Fondee přináší snadné investování pro každého

„Koncem srpna spustil podnik online registraci žádostí. K dnešnímu dni je vyřízeno 1371 z celkového počtu 1387 žádostí o samovýrobu dřeva,“ informovali z agroresortu.

Plán prodeje je téměř naplněn
Stanoven byl limit 12 kubických metrů (m3) palivového dříví na oprávněnou domácnost. Od začátku letošního roku vybavili Lesy SR 17 000 žádostí o samovýrobu dřeva.

„Plán prodeje palivového dříví na letošní rok činí 147 555 m3 a v těchto chvílích je naplněn na 92 ​​procent. Do konce roku je ještě k dispozici zhruba 20 000 m3 palivového dříví,“ uvedli z ministerstva.

Také upozornili, že v územích s národními parky, které od dubna přešly pod správu organizací ministerstva životního prostředí, je nebo v krátké době bude možnost koupě palivového dříví.

Národní parky uzavírají smlouvy
Dřevo totiž podle legislativy mohou správy národních parků uvádět na trh pouze prostřednictvím organizace lesního hospodářství, kterou je podnik Lesy SR.

Jednotlivé správy národních parků musí s Lesy SR uzavřít smlouvu o zprostředkování prodeje, pokud chtějí uspokojit poptávku občanů po palivovém dřevě.

„Aktuálně jsou uzavřeny dvě takové smlouvy, se Správou Národního parku Velká Fatra a Správou Národního parku Slovenský ráj,“ upřesnily z ministerstva s tím, že ostatní jednání enviroresortu a agroresortu k přípravě smluv bylo minulý týden.

„Věřím, že administrativní překážky budou velmi rychle odstraněny, aby se i lidé v oblastech národních parků dostali k dnes tak žádanému palivovému dřevu,“ konstatoval ministr zemědělství Samuel Vlčan (nominant OĽANO).

Připravuje se systém evidence vyváženého dřeva
Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že v případě palivového dříví z národních parků má zájem, aby se dřevo odprodávalo přednostně obyvatelům z obcí v národních parcích.

Zprávy národních parků však, jak tvrdí, dokáží pokrýt jen minimální část celkové potřeby dřeva pro palivové účely pro domácnosti.

Předmětem jednání podle enviroresortu zůstává i uvádění dřeva na trh z národních parků prostřednictvím Lesů SR.

Pro ministerstvo je také důležité priorizovat dodávky dřeva pro domácnosti před průmyslovým zpracováním a vývozem do zahraničí.

Envirorezort připravil novelizaci zákona o dřevě, která zavede mechanismus evidence vyváženého dřeva, určeného pro energetické účely.

- Reklama -časopis
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora