- Komerční sdělení-spot_img

Inflace v eurozóně dosáhla nového rekordu, vyskočila na dvoucifernou hodnotu

časopis

Míra inflace se zrychlila z 9,1 na 10 procent.

Míra inflace v eurozóně se zrychlila v září na nový rekord 10 procent. TASR o tom informuje na základě rychlého odhadu statistického úřadu Evropské unie Eurostat.

V srpnu byla inflace 9,1 procenta.
Odhad statistického úřadu poukazuje na prudké zrychlování růstu spotřebitelských cen v měnové unii. V srpnu dosáhla meziroční inflace 9,1 procenta a ekonomové očekávali, že růst spotřebitelských cen se zrychlí na 9,7 procenta.

Čtěte také:

Chcime slabú korunu. ČNB spustila fond bohatstva

Jak Eurostat dodal, nejvýrazněji se pod zrychlení inflace opět podepsaly ceny energií. Ty zrychlily růst z 36,8 procenta v srpnu na 40,8 procenta. Následovaly ceny potravin, alkoholických nápojů a tabákových výrobků, které v září vzrostly meziročně o 11,8 procenta, zatímco v srpnu růst dosáhl 10,6 procenta.

Neenergetické průmyslové zboží zrychlilo růst cen z 5,1 na 5,6 procenta a rychleji rostly i ceny služeb. Ty se v září zvýšily o 4,3 procenta, zatímco v srpnu vzrostly o 3,8 procenta.

Z jednotlivých členských států eurozóny nejpruději rostly spotřebitelské ceny v pobaltských zemích. V Estonsku dosáhla meziroční inflace 24,2 procenta, v Litvě 22,5 a Lotyšsku 22,4 procenta.

Dvouciferné hodnoty dosáhla míra inflace iv Nizozemsku (17,1 %), na Slovensku (13,6 %), v Řecku (12,1 %), Belgii (12 %), Rakousku (11 %), Německu (10,9 %). %) a Slovinsku, kde činila 10,6 procenta.

Nejnižší inflaci zaznamenala v září Francie, a to na úrovni 6,2 procenta.

- Reklama -časopis
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora