- Komerční sdělení-spot_img

Ministři EU se dohodli na dani z nadměrných zisků energetických společností

časopis

Dohoda o zastropování cen plynu zůstala mimo stol.

Ministři členských zemí EU odpovědných za energetiku v pátek na mimořádném zasedání v Bruselu přijali balíček opatření na uklidnění energetické krize, včetně zdanění nadměrných zisků společností vyrábějících fosilní paliva, ale dohoda o zastropování cen plynu zůstala mimo stol.

Ministři EU dosáhli dohody o návrzích Evropské komise, které by mohly pomoci získat více než 140 miliard eur na pomoc lidem a podnikům postiženým krizí.

Čtěte také:

Chcime slabú korunu. ČNB spustila fond bohatstva

Opatření zahrnují daň z neočekávaných nadměrných zisků společností vyrábějících nebo rafinujících ropu, plyn a uhlí.

Dalšími dvěma hlavními prvky plánu jsou dočasný strop tržeb nízkonákladových výrobců elektřiny, co se týče větrných, solárních a jaderných společností, jakož i povinnost pro 27 členských zemí eurobloku snížit spotřebu elektřiny alespoň o pět procent během špičky.

Text, na kterém se dohodli ministři, by měl být přijat příští týden a vstoupit v platnost co nejdříve.

„Tohle je jen první část skládačky a okamžitá záplata,“ popsal podle AP situaci český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který jednáním v Bruselu předsedal. Síkela zdůraznil, že balíček protikrizových opatření se při tomto „nesmí zastavit“, neboť EU je v energetické válce s Ruskem a zima se blíží a proto je třeba jednat hned teď, a ne za týden nebo za měsíc.

Začátkem týdne skupina 15 členských zemí EU, včetně Slovenska, vyzvala eurokomisi, aby co nejdříve navrhla strop velkoobchodních cen plynu s cílem pomoci domácnostem a podnikům, které bojují s vysokými cenami energií.

Ministři o tomto návrhu diskutují na pátečním setkání, ale podle AP nedošlo k jednomyslné podpoře, přičemž uvedený návrh blokuje zejména Německo.

Evropská komise ve čtvrtek ve své analýze varovala, že takový strop by mohl oslabit schopnost EU zajistit dostatek dodávek plynu na světovém trhu. Komise je však přístupná myšlence zavedení cenového stropu pro ruský plyn s cílem zmírnit dopad krize a zároveň vyjednávat o nižší ceně plynu s ostatními dodavateli.

- Reklama -časopis
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora