Ceny ropy nově klesly o více než 3 %.
Ceny ropy zaznamenaly další pokles o více než 3 %, přičemž cena Brentu sklouzla k hranici 93,50 USD a cena americké WTI pod 88 USD za barel (159 litrů). TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters a údajů agentury Bloomberg.
Nejnižší cena od února
Cena severomořské ropné směsi Brent s dodávkou v říjnu dosáhla do 18:41 SELČ 93,53 USD (91,87 eura) za barel. Oproti předchozí uzávěrce to znamená pokles o 3,25 USD (3,36 %).
Během obchodování se dostala až na 93,50 USD/barel, což znamená nejnižší cenu Brentu od 21. února, tedy tři dny před útokem Ruska na Ukrajinu, který vedl k prudkému zvýšení cen komodity.
Cena americké lehké ropy WTI se zářijovým kontraktem klesla o 2,88 USD (3,18 %) na 87,78 USD/barel. To představuje nejnižší cenu WTI od 3. února.
Vysoké zásoby
Ceny ropy ovlivnil nečekaně vysoký růst zásob ropy a benzínu v USA, jakož i rostoucí obavy z recese, což by znamenalo snížení poptávky po surovině.
Americké ministerstvo energetiky ve středu (3. 8.) informovalo o prudkém růstu zásob ropy a benzínu. Uvedlo, že ropné zásoby se v USA v minulém týdnu zvýšily o 4,5 milionu barelů. Analytici přitom počítali s jejich poklesem o 600 000 barelů.
Podobně se vyvíjela situace v oblasti zásob benzinu, pod což se podepsala slabší poptávka. Zatímco analytici počítali s poklesem zásob o 1,6 milionu barelů, zásoby benzínu o 200.000 barelů vzrostly.
Růst britské úrokové sazby
Ceny ropy nepodpořily ani čtvrteční informace o výrazném zvýšení hlavní úrokové sazby v Británii. Měnový výbor Bank of England (BoE) zvýšil klíčovou úrokovou sazbu až o 50 bazických bodů, nejprudší od roku 1995.
Krok BoE, za kterým je úsilí o zmírnění vysoké inflace, však může zpomalit ekonomickou aktivitu a oslabit poptávku po ropě.