Kromě koupání na krásných plážích nabízí výlet na nejvyšší evropskou sopku či toulky uličkami starobylých měst.
Palermo
Největší město Sicílie a páté největší město Itálie pro krásné zahrady a architekturu nazývají také městem skvostů. Mezi nejvýznamnější památky patří katedrála z 12. století s hrobkami vládců Sicílie či renesanční fontána na náměstí Piazza Pretoria.
Nejznámější z řady kostelů jsou Cappella Palatina s nádhernými mozaikami a Santa Maria dell’Ammiraglio, která láká svým arabským stalaktitovým stropem a kazatelnou s vyřezávanými sloupy.
V Palermu je také významné Archeologické muzeum Antonia Salinase, které skrývá vzácný palermský kámen s hieroglyfickým seznamem egyptských faraonů či kolosální sochu boha Dia ze 2. století.
V největším italském operním domě – divadle Teatro Massimo – si můžete poslechnout Pucciniho nebo Verdiho operu. Autentický sicilský život zažijete na místním trhu, kde domácí i turisté nakupují čerstvou zeleninu, ryby a ovoce, ochutnávají různé kulinářské speciality.
V rušném a poněkud chaotickém hlavním městě je trochu problém domluvit se anglicky, proto se hodí mít v talonu alespoň pár základních italských frází.
Etna
Nejvyšší evropská sopka se tyčí nedaleko městečka Taormina. Její vrchol téměř celoročně pokrývá sníh a přestože prakticky neustále hrozí nebezpečí erupce, každý den se k ní vydávají stovky turistů.
Etna není přitažlivá jen z pohledu cestovního ruchu, ale i zemědělství, protože díky vulkanické půdě se zde daří révě, pomerančovníkům i zelenině.
Vystoupit na vrchol sopky lze buď lanovkou nebo džípem, avšak vždy jen s průvodcem. Na výletě na sopku oceníte teplejší oblečení.
Na vrcholu je totiž mnohem chladnější než na pobřeží. Výlet na Etnu můžete začít v Taormine, jednom z nejnavštěvovanějších středisek východního pobřeží Sicílie, které je plné restaurací, obchodů a historických památek.
Řecký amfiteátr s panoramatickým výhledem na Etnu se využívá na koncerty a divadelní představení. Středověké hradby obklopují úzké uličky starého města, které tvoří pěší zónu.
Taormina je dobrým výchozím bodem také pro jednodenní výlety například na hrad Castelo di Mola nebo do přírodního parku Alcantara.
Pokud máte rádi film Kmotra, zhruba 18 kilometrů od Taorminy naleznete lokalitu Forza d’Agro, kde se natáčely některé jeho části.
Syrakusy
Kdysi byly považovány za nejdůležitější město starověkého západního světa. Narodil se zde největší matematik starověku Archimedes, vzpomíná se v Bibli, Cicerových spisech a v množství legend.
Nejstarší část Syrakus leží na ostrově Ortigia se spoustou historických budov a kostelů. Archeologické naleziště Parco Archeologico della Neapolis zahrnuje ruiny chrámu bohyně Athény, neobyčejně zachované řecké divadlo, které se i dnes využívá pro různá představení, či ruiny římského amfiteátru.
Nacházejí se zde i štoly, z nichž největší je Latomia del Paradiso, kde se už v šestém století před naším letopočtem těžil vápenec. Jedna z podzemních štol, pro svůj tvar písmene S přezdívaná Dionýsovo ucho, je proslavená svou akustikou, která zesiluje zvuky až 16krát.
Podle pověsti dostala jméno po krutém otrokáři Dionýsovi, který díky této akustice slyšel všechno, o čem si otroci povídali. Pokud byste obešli Syrakusy, přišli byste o poznatky velké části historie Sicílie.
V seznamu UNESCO
Tento středomořský ostrov se může pochlubit několika památkami zapsanými do seznamu světového dědictví UNESCO.
Patří mezi ně Údolí chrámů v Agrigentu s nejlépe zachovanými starověkými řeckými chrámy na světě, luxusní římská vila Romana del Casale ze 4. století n. l., kde se nachází největší a nejkomplexnější sbírka římských mozaik, či Liparské ostrovy sopečného původu ležící u severního pobřeží Sicílie.
Za pozornost stojí osm pozdně barokních měst v oblasti Val di Noto, která byla po zemětřesení nově vystavěna v jednotném stylu tzv. . sicilského baroka.
V seznamu se nachází i sopka Etna, město Syrakusy se svým starým centrem a skalní nekropole Pantalica s více než 5000 hroby vytesanými do skal ze 7. – 13. století př.n. l.
Od roku 2015 přibyl do seznamu i soubor devíti občanských a náboženských staveb ze severní Sicílie. Patří sem katedrály v Cefalu a Monrealu s arabsko-normanskými stavbami v Palermu.
Jsou příkladem společensko-kulturní koexistence mezi západními, islámskými a byzantskými kulturami na ostrově.
Nejkrásnější pláže
Sicílii nejlépe poznáte z pronajatého auta, díky kterému se dostanete do jakékoli části ostrova. Pokud toužíte po krásných plážích, můžete začít na pláži Isola Bella poblíž Taorminy.
Jen patnáct kilometrů od Syrakus se táhne jemný úsek krásné pláže Fontane Bianche, který obklopuje bujná vegetace. Milují ji zejména rodiny s dětmi, které ocení její mělký břeh.
Skalnatý útes Scala dei Turchi u Agrigentu je známý díky své neobvyklé bílé barvě. Oslnivě bílý výběžek skály „okupují“ většinou domácí, kteří se rádi opalují na mléčných hladkých skalách.
Chcete-li uniknout davům, přejděte ještě dalších pár set metrů na sever, kde můžete sestoupit na dlouhé písečné pláže.
Další populární pláž Calla Rossa se nachází na malém ostrově Favignana u západního pobřeží Sicílie, kam jezdí pravidelně trajekt. Známá je díky nádherně modré vodě a skalnaté pláži.