- Komerční sdělení-spot_img

Nitranský region skrývá netušené poklady a láká na zážitkové akce

časopis

Nejvíce hradů, zámků a zámečků je v okolí Nitry. Kromě tradičních prohlídek s průvodcem nabízí i oblíbené zážitkové akce.

Nitranský hrad se sezónními novinkami
Nitranský hrad prošel v posledních letech významnými změnami. Jeden z nejstarších hradů na našem území je v současnosti jediný obydlený. Sídlí v něm Nitranské biskupství, proto se hrad v minulosti jen pomalu otevíral veřejnosti. Dnes je jedním z nejnavštěvovanějších v regionu.

Nachází se zde starobylý chrám – Katedrála sv. Emeráma, která je součástí hradního areálu. V roce 2012 během její téměř desetileté rekonstrukce objevili v dolní lodi vzácnou fresku Smrti a Korunování Panny Marie, která je z přelomu 13. a 14. století. Jen před několika měsíci se sem vrátily historické varhany, jeden z nejstarších varhan u nás, který prošel komplexní rekonstrukcí.

Čtěte také:

Odvahu a inovace mají v DNA.

Z katedrální věže si návštěvníci mohou prohlédnout město pod Zoborem z ptačí perspektivy. Kromě Diecézního muzea zde najdou i kasematy a nejnovější historický vinný sklípek, který také patří mezi nejstarší na Slovensku. Komplexní služby pro turisty zde dlouhá léta chyběly, novinkou je proto restaurace Castellum cafe pod hradbami. Přijít sem můžete také pěšky ze severní strany hradního kopce, kde opravili lesní stezka s naučnými tabulemi. Na hrad lze vyjet i na kole a jelikož v Nitře připravují i ​​bike sharing, kolo si budete moci i půjčit.

Letní sezóna na hradě to jsou také koncerty a filmová představení. A stále oblíbenější zážitkové akce, které v letošním roce dostaly název Hradování na Nitranském hradě. Každé je zaměřeno na některé období historie a bude vždy jednu neděli v měsíci. Nejbližší zacvendží meče 23. července po 13. hodině během Barokního dne. Dámy v dobovém oblečení budou asistovat při pasování za rytíře, učit návštěvníky historické tance nebo vařit pravou tureckou kávu. I jídla budou tradiční, připravená v dobové kuchyni.

Ušlechtilé Mojmírovce
Barokně-klasicistní zámeček v centru Mojmíroviec patřil k významným kulturním a společenským centrům Horního Uherska. Dnes slouží jako hotelové a kongresové centrum a je kulturním, turistickým a vzdělávacím střediskem Nitranského kraje. V roce 1721 ho dal postavit hrabě Imrich Huňady a jeho součástí byl rozsáhlý park s množstvím exotických dřevin a rostlin. Jeho raritou byl velký skleník – botanická zahrada, která se však nedochovala. I dnes je v něm mnoho vzácných a chráněných druhů.

Chloubou Huňadyových byli i koně a hřebčín. Chovali zde ušlechtilá plemena arabských, italských a španělských koní. V roce 1814 zde dokonce Josef Huňady zorganizoval první veřejné koňské dostihy ve střední Evropě. Na trati dlouhé 2600 metrů závodilo třináct koní, což do Mojmíroviec přitáhlo panství z celého Rakousko-Uherska.

Už v roce 1852 byla v budově zámečku zřízena pošta, o jedenáct let později do obce zavedli telegraf a v roce 1895 i první telefon, přičemž první telefonní ústředna v Uhersku vznikla pouze v roce 1881. Obec proslavil i její rodák hrabě Anton Grasalkovich, který získal významné postavení na dvoře Marie Terezie. Dal vybudovat například Grasalkovichův palác v Bratislavě, dnes sídlo prezidenta republiky, zámek v Ivance u Dunaje nebo Kostel sv. Ladislava v Nitře.

Slavnou historii si Mojmírovčania připomínají každoročně v srpnu, kdy se v areálu zámečku koná velký Barokní den. Je vzpomínkou na časy, kdy se panství procházelo po parku a odpočívalo za zpěvu ptactva a příjemné hudby. K 300. výročí narození Marie Terezie je připraven Barokní den na neděli 19. srpna. Začne se slavnostním historickým doprovodem, ve kterém slavná panovnice nebude chybět.

Součástí pestrého programu Barokního dne bude ukázka života v dobovém táboře s hospodou, lukostřelba, ale také loutkové divadlo, retro hry pro děti a vození v kočárech. To vše v příjemném prostředí parku a zámečku, který dýchá historií a nabízí odpočinek a relax mimo jiné i v přestavěném hřebčíně se slavnou historií.

Topolčanky, synonymum jídla a vína
Chloubou obce Topoľčianky je klasicistní zámek s rozsáhlým anglickým parkem. Začátkem 19. století dal tehdejší majitel zámku Jan Keglevich zbourat jižní renesanční křídlo zámku a na jeho místě postavit klasicistní trakt, který je považován za jeden z nejkrásnějších a nejčistších architektonických projevů klasicismu na Slovensku.

Zámek byl v minulosti letním sídlem císařské rodiny, po první světové válce sloužil jako letní sídlo prezidentů. Do Topoľčianek rád a pravidelně chodíval první československý prezident T. G. Masaryk. Posledním z prezidentů, kteří využívali příjemného prostředí topolčanského zámku, byl v roce 1951 Antonín Zápotocký.

Z klasicistního křídla zámku se stalo muzeum historického nábytku a bytových doplňků. Naleznete zde obrazy, staré hodiny, keramiku, koberce, vyšívané orientální závěsy či zbraně. Veškerý mobiliář zámku je původní, jak jej v roce 1918 zanechali poslední majitelé panství, arcivévoda Josef August Habsburg s manželkou arcivévodkyní Augustou.

Nenechte si ujít ani návštěvu jediného hipologického muzea na Slovensku v budově bývalého obecního kulturního domu. V zubré svěrnici máte možnost vidět největšího evropského savce zubra evropského, který je příbuzným amerického bizona. V Topoľčiankách na vás čeká i gastronomický zážitek, tzv.. párování jídla a vína ve známém vinařství, které můžete spojit is prohlídkou vinných sklepů.

- Reklama -časopis
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora