- Komerční sdělení-spot_img

Mobilní telefony vedou k ignoraci partnera, vědci pojmenovali nový fenomén

časopis

Nevšímavost je vlastnost, která se zintenzivňuje u člověka s telefonem v ruce.

Vědci vymysleli nový termín pro nevšímavost člověka způsobenou mobilním telefonem nebo jiným mobilním zařízením – „phubbing“. Jedná se o spojení anglických slov „phone“ a „snubbing“, což v doslovném překladu znamená „telefonickou nevšímavost“.

Možná i vy patříte k lidem, kteří se často dopouštějí phubbingu. Ráno, poté co vstanete nebo večer na gauči si prohlížíte novinky na sociálních sítích, maily či videa s očima, která věnují pozornost jen dotykové obrazovce.

Čtěte také:

Cestujeme po Českej republike alebo Už ste boli v Mariánskych Lázních

Podobná situace může nastat is přáteli při sklence vína či piva. Určitě jste už i vy viděli dvojice nebo skupiny lidí, které se namísto rozhovoru věnovaly svým telefonům.

Možná vám však v té chvíli chce partner nebo přítel něco sdělit a taková nevšímavost vede časem ke konfliktům. Prioritou je najednou svět v telefonu, ne váš blízký.

Od deprese až ke konfliktu
Výzkumníci na Baylorské univerzitě se tomuto tématu věnovali a zjišťovali chování v souvislosti s telefony mezi 308 dospělými lidmi. V jedné části studie se jich ptali na 9 častých typů chování, které měli potvrdit nebo popřít jejich partneři.

Mezi nimi byla i tvrzení, která říkala, že si telefon položí na stůl obrazovkou směrem nahoru nebo si neustále kontrolují chat i přesto, že konverzace se známým už skončila.

Ve druhé části průzkumu dospěli průzkumníci k závěru, že i 46,3 % dotázaných potvrdilo, že jejich partner často ignoruje kvůli telefonu.

Přitom 36,6 % dotázaných potvrdilo, že je takové chování partnerů deprimuje a 22,6 % účastníků studie prozradilo, že to vedlo k problémům ve vztahu.

Představa, že něco tak obyčejného a ve své podstatě nedůležitého jako je telefon či tablet dokáže ničit vztahy, je přinejmenším smutná.

Čtyři jednoduché tipy, jak ignorovat telefon
Současná doba činí z mnoha lidí otroky vlastních telefonů a to vede k narušení osobních vztahů. I s telefonem lze rozejít, nebo alespoň udržovat „volný“ vztah. Zde je několik tipů, jak na to, zvláště v případě, kdy chcete trávit čas s přáteli, rodinou nebo partnerem.

 1. Vypněte si upozornění
  Někdy stačí jedno pípnutí ai když jde jen o e-mail s reklamním obsahem, zaměřte pozornost na telefon na další půlhodinu. Pokud nechcete, aby vás telefon vyrušoval, jednoduše si vypněte notifikace a jste volní.
 2. Změřte si čas strávený na telefonu
  Chcete-li svůj čas s telefonem v ruce zredukovat, změřte si nejprve množství času, které na něm trávíte v současnosti. K tomu dobře poslouží aplikace jako QualityTime pro Android nebo Moment pro operační systém iOS. V aplikacích je také možné nastavit alarm, který vás upozorní, když jste překročili čas pro hry s telefonem.
 3. Vyhraďte si během dne čas bez telefonu
  Nepotřebujete ho během snídaně, večeře, usínání nebo v koupelně. Naplánujte si hodiny, během kterých ho budete zcela ignorovat. Například první hodinu poté, co se vrátíte z práce domů. Tak získáte čas na rozhovor s partnerem a rodinou, hraní si s dětmi, přípravu večeře nebo čas pro sebe samé.
 4. Nepoužívejte telefon jako budík
  Telefon by se dokonce neměl nacházet ani v samotné ložnici stejně jako jiná technologická zařízení. Využijte klasického budíku. Tak se vyhnete prohlížení sociálních sítí těsně před usínáním a rovněž i kontrole e-mailů těsně po probuzení.
- Reklama -časopis
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora