Ve světě vznikají místnosti, které můžete kompletně porozbíjet.
Nazývají je rage rooms nebo anger rooms a slouží k vyventilování hněvu a přebytečné energie. V takových místnostech se nachází cokoli od nábytku až po elektroniku, které čekají jen na to, kdy je někdo rozbije. Můžete se v nich vyřádit, odbourat stres, zabavit či využít je místo fitness centra. Rage rooms se postupně rozšiřují po celém světě a vzniká z nich byznys.
V rukou sekery či pálky
Přestože nelze zcela s jistotou říci, kde je počátek tohoto nápadu, myšlenka sahá minimálně do roku 2008, kdy v texaském Dallasu založila místnost bezhlavého ničení Donna Alexander – první pokus udělala v garáži, do které nanosila různé předměty a za zvuku hudby nechala své kamarády a známé pořádně vypustit páru.
Čtěte také:
Cestujeme po Českej republike alebo Už ste boli v Mariánskych Lázních
Podobným místnostem se daří iv jiných částech USA a známé jsou také rage rooms ve Francii, Maďarsku, České republice, Japonsku či Singapuru.
Všichni návštěvníci v nich dostanou ochranné vybavení jako helmu, speciální oblek, boty a rukavice, v některých si dokonce mohou k vytvoření správné atmosféry pustit i rockovou či metalovou hudbu. Do rukou dostanou sekeru, baseballovou pálku, golfovou hůl, zkrátka cokoliv, co se jim hodí k rozbíjení a mohou se pustit do ničení.
Bratislavská Besniarna
Měli jste už někdy v životě chuť do něčeho pořádně udeřit, případně nějaký předmět hodit o zeď? Za rage rooms už nemusíte cestovat do zahraničí, první máme už i na Slovensku. Jmenuje se Psychoservice – Besniarna a provozuje ji v jedné bratislavské garáži Pavol Hostin s manželkou.
„Prvotní myšlenka vznikla z našeho běžného života, protože i my jsme měli nervy a potřebovali jsme se uklidnit, vybouřit. Jeden známý nám doporučil, že něco takového už ve světě existuje. Tak jsme cestovali do zahraničí, vyzkoušeli to a hned jsme věděli, že to si musíme zařídit iu nás,“ vysvětluje Pavol Hostin.
Tvrdí, že jde zejména o hru a zábavu a zda se takový nápad na Slovensku uživí, ještě nelze z dlouhodobého hlediska předpovědět. Zájem zdemolovat nějaké předměty však je.
„Většinou chodí páry nebo skupinky složené z mužů a žen. Těsně po akci toho moc nenamluví, nabírají dech. Porozbíjet tolik věcí je docela fuška, ale pak se s úsměvem rozmluví. Smějí se a popisují, co se jim nejlépe rozbíjelo,“ přibližuje Hostin dojmy návštěvníků.
K dispozici na ničení mají staré televizory, skříňky, komody, stoly, skleněné sklenice, láhve, mobil, počítače a cokoli dalšího z běžné domácnosti. Mají dokonce možnost nechat si celé své řádění natočit na video.
Podle Pavla Hostina se zpočátku stydí zejména ženy. „Ale prvním úderem se všechna ostýchavost vytratí. Na všechno zapomenou a už vnímají jen předmět na zničení a kladivo či jiný demoliční nástroj. Hlava se jim úplně vyprázdní, nahromadí se adrenalin, který je třeba vypustit,“ říká majitel Besniarne.
Pro návštěvníky zároveň jejich Besniarna nabízí i odbourání negativní energie. „Tohle je jeden ze způsobů, který pomůže tuto energii dostat z těla ven, uvolnit emoce. A jako bonus to přináší nezapomenutelný zážitek a plno zábavy,“ míní Pavol Hostin.
Vhodná psychohygiena?
Přestože i psychologové doporučují nechat z těla vyplavit negativní emoce a dopřát mu uvolnění, z dlouhodobé perspektivy není ničení předmětů agresivním způsobem vhodnou psychohygienou.
Klinický psycholog George Slavich se pro New York Times nechal slyšet, že typy fyziologických a imunitních reakcí, které se objevují během hněvu, mohou našemu tělu škodit. „Ačkoli je přitažlivé myslet si, že ventilace hněvu může zredukovat stres, neexistuje o tom mnoho důkazů,“ tvrdí.
Experimentální psycholog Kevin Bennett má podobný názor a tvrdí, že údery do objektů například v rage room člověka podmiňují k tomu, aby v sobě rozvíjel agresivitu kdykoli bude stoupat jeho úzkost, hněv či frustrace. Zvykne si totiž na pocit úlevy, který se následně dostaví.
„Ventilovat agresi takto není zdravá dlouhodobá strategie. Měli bychom pracovat na tom, abychom agresi a násilí ve společnosti zminimalizovali a ne povzbuzovali,“ míní Bennett.
Vhodnějším způsobem je tedy mysl spíše uklidnit pomocí sportu nebo meditace, v rámci občasné zábavy však mohou být rage rooms skvělým relaxem nebo aktivitou, kterou podniknete s přáteli či kolegy.