- Komerční sdělení-spot_img

Jak vybrat správnou matraci?

časopis

Co si myslí ortoped a odborník na matrace?

Jedním z faktorů, jak se vyspat zdravě a kvalitně, je i to, na čem spíme. Většina běžných lidí a laiků se příliš nevyzná v široké škále matrací na trhu a při výběru uvažuje spíše podle obsahu peněženky nebo podle toho, na co je zvyklá.

Koupí kvalitní matrace investujeme i do vlastního zdraví a nemusí jít přitom o nejdražší kousky na trhu. Ty nezaručují automaticky i správný výběr a kvalitu. Při volbě a koupi je třeba si všímat především parametrů jako je výška a hmotnost člověka, podklad postele a hustota jádra matrace.

Co radí ortoped?
Vezmeme-li v úvahu ortopedické a zdravotní hledisko, při výběru je třeba si dávat pozor i na to, zda člověk netrpí na bolesti páteře nebo kloubů a v jaké poloze zvykne spát.

„Pokud má nález na páteři, používá se jiný druh matrace, než když je nález na kloubech. Z ortopedického pohledu a pohledu implantací kloubů je vhodné, aby byla matrace měkčí, protože pokud pacient leží na boku nebo na kraji, zabrání se tak útlaku. Pacientům, kteří jsou po jiných operacích nebo jsou zvyklí ležet na zádech, bych spíše doporučil tvrdší matrace,“ říká ortoped Tomáš Jakubík z Clinica Orthopedica.

Pro děti doporučuje tvrdou nebo středně tvrdou podložku, aby měly oporu pro páteř a organismus ve vývoji. „Pokud je však dítě obézní a spí na boku, je třeba vyjmout měkčí matraci, aby nedošlo k útlaku. Pokud má problémy s krční páteří, ideální je také spát na boku, ne na břiše,“ vysvětluje odborník.

Několik rad, čeho si všímat při koupi matrace
Dobrá matrace není všechno, důležité je mít i vhodný podklad, tedy rošt. Až jejich správná kombinace může splňovat svoji funkci, tedy zajistit kvalitní lůžko na spaní. Pokud už nám je jasné, jaký máme podklad, můžeme se začít poohlížet po matraci. Vybrat správnou dvojici pořadí informovaný prodejce, ale dejte si pozor na některé věci.

Například na polohovatelný lamelový rošt s kovovým rámem jsou vhodnější taštičkové a latexové matrace, pevný rošt z masivu zase pod pružinové. Velké mezery mezi lamelami zase nejsou vhodné pro pěnovou matraci a totéž platí iu klasických pevných desek, na které nepokládejte pěnové nebo latexové matrace. Na nepružném podkladu by se mohla snížit jejich životnost.
Pokud si kupujete pěnovou matraci, platí, že čím hustší, tím lépe. Matrace díky vyšší hustotě lépe podepře ty části těla, které to během spánku potřebují. František Hruška, odborník na matrace z obchodního centra pro bydlení na bratislavských Zlatých píscích, doporučuje zvolit si spíše latexovou nebo paměťovou než polyuretanovou pěnu. Jsou antibakteriální a vhodné i pro alergiky a paměťová pěna pro své vlastnosti i dobře odvádí vlhkost a skvěle přerozděluje tlak těla.

Dbejte na to, jaká má matrace potah, není totiž jedno, jaký bude. Nejvhodnější jsou takové, které je chrání, ale zároveň jim dovolují dýchat, jsou antibakteriální a lze je svléknout a vyčistit. Prodlouží se tak hygienická životnost matrace.
Pružinové matrace možná nemají až tak dobrou pověst, ale i ty mohou být kvalitní a v jistých případech i ortopedické. „Obecně platí, že ortopedický efekt se u pružinových matrace zlepšuje s rostoucím počtem pružin vytvářejících jádro matrace. U klasické bonelové pružiny, tedy když jsou pružiny vzájemně provázané, je tento efekt o něco nižší než u taštičkových pružin,“ vysvětluje František Hruška.
„Všímat je třeba i materiálů, které obklopují pružinové jádro. To by nemělo být obaleno filcem nebo textilií, protože pružina vytváří tlakové body. Při použití těchto materiálů již po roce cítit při ležení kontury pružin, což v konečném důsledku více škodí, než pomáhá. Vhodnějším materiálem pro vrstvení bonelové pružiny je kokosová deska impregnovaná latexem.“
Neříkejte rozhodné ne pružinovou matrací ani v případě taštičkových pružin. Pokud jde o kvalitní kus, může být velmi vzdušný, trvanlivý a pružný a jejich jádra jsou zajištěna tak, že nezačnou rezavět či vrzat ani po mnoha letech. Za jedno z nejvhodnějších řešení se považuje kombinace taštičkového jádra a latexové či kokosové vrstvy.
Nenechte se zmást zónováním matrace. Některé mohou mít tři, pět či sedm různých zón po své délce, které vykazují různou pevnost vzhledem k zatížení matrace lidským tělem. Význam to však má především u pěnových matrace, u kterých se produkt lépe přizpůsobuje jednotlivým částem těla, méně u pružinových a taštičkových matrací. Zónovaná matrace se rovněž nedoporučuje kupovat malým dětem, respektive nízkým lidem, v jejich případě by zóny mohly podpírat nesprávné části těla.


Tip redakce: Načerpejte inspiraci a zajímavé tipy.


- Reklama -časopis
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora