- Komerční sdělení-spot_img

Jižní Morava: Dobré víno, historie a přírodní krásy

časopis

Při návštěvě jižní Moravy vás čekají neopakovatelné zážitky spojené s ochutnáváním kvalitního vína, poznáváním bohaté historie a přírodních unikátů.

Mikulov
V tomto moravském městě obklopeném vinicemi najdete sklepy plné dobrého vína, bohatou historii i krásnou přírodu. Právě okolní vinice vám napoví, že jste v centru mikulovské vinařské podoblasti as vínem se zde setkáte na každém kroku.

Město se zrekonstruovaným historickým centrem přitahuje nejen gurmány a vinaře, na své si přijdou i cyklisté a vyznavači pěší turistiky. V okolí najdete řadu cyklistických tras a turistických stezek.

Místní oblast CHKO Pálava se dokonce dostala na seznam přírodních rezervací pod záštitou UNESCO. Dominantou města je barokní zámek, tyčící se nad městem. V jeho útrobách na vás čekají expozice „Od gotiky po empír“, která vás provede od období gotiky až po začátek 19. století, expozice „Víno napříč staletími“, kde se návštěvník dozví o historii pěstování vinné révy a výroby vína.

Najdete zde obrazovou galerii rodu Dietrichstein, který zámek vlastnil, zámeckou knihovnu a obří sud z roku 1643 o objemu více než tisíc hektolitrů a hmotnosti 26 tun. Do dějin města se zapsal zejména olomoucký biskup, kardinál František Dietrichstein, který si z města udělal své sídlo a zvelebil ho.

Když v roce 1622, kdy skončila morová epidemie, nechal kardinál postavit na kopci Tanzberg, tyčícím se nad městem, kapli sv. Šebastiána. Místu se od té doby říká Svatý kopeček az města sem vede raně barokní křížová cesta.

Ve městě můžete navštívit v bývalém kostele sv. Anny na hlavním mikulovském náměstí i hrobku rodiny Dietrichstein, ve které je uloženo 45 rakví s pozůstatky příslušníků rodu z let 1617 až 1852.

Mikulov byl po více než čtyři století také významným centrem moravských Židů. Při procházce městem proto určitě navštivte i tamní židovskou synagogu z roku 1550, jejíž dnešní barokní podoba pochází v roce 1720. Významná je především tím, že prezentuje jedinou synagogu polského typu v České republice. Její impozantní vnitřní prostor tvoří čtveřice kopule, které nesou čtyři pilíře uprostřed haly. Interiér hlavního modlitebního sálu je bohatě vyzdoben štukami a kartušemi.

Sonberk
Návštěva mikulovského regionu se neobejde bez vína, k návštěvě a posezení láká množství vinných sklepů, a vináren. Gastronomické zážitky čekají i za městem, například ve vinařském domě Sonberk, s nádherným výhledem na Pálavu. Stavba vinařství byla navržena architektem Josefem Pleskotem a je první stavbou na Moravě, která je vsazena přímo uprostřed vinohradu. Již v roce 1522 byla vína z této vinice dodávána na Pražský hrad, na slavnostní tabule uherských králů a Habsburků do Vídně.

Sonberský vinohrad se rozprostírá na ploše více než 40 hektarů a obklopuje budovu vinařství na úpatí vrchu Slunečná, od kterého je odvozen také název vinařství. V jeho nabídce najdete suchá lehká vína pro běžný den, ale i pro sváteční příležitosti.

Vinařství pěstuje zejména bílá vína, jako Tramín, Ryzlink rýnský, Pálavu, která jsou vysoce oceňována i na mezinárodních soutěžích. V sezóně od dubna do října zde můžete zavítat od pondělí do soboty od 10 do 17 hod., případně si domluvit i individuální degustace mimo otevírací dobu.

Cesta do pravěku
Severně od Mikulova v obci Pavlov se můžete vydat po stopách dávných lovců mamutů. Nachází se zde archeopark připomínající jeskyni lovců, kteří žili v okolí Pavlova před více než 30 tisíci lety. Originální stavba, která byla v roce 2016 oceněna jako stavba roku, je zapuštěna do země a návštěvník se v ní vydá proti proudu času až k nálezům starým více než 25 tisíc let.

Expozice na ploše 500 metrů čtverečních kombinuje moderní audiovizuální technologie s klasickými vitrínami. Prezentována je zde nejen historie výzkumů v podobě dobových fotografií a dokumentů, ale především samotný materiální a duchovní svět tehdejších lidí.

Pozornost je zaměřena na témata jako lov, každodenní život na pravěkém sídlišti, umění a rituály, pohřbívání a magie. Charismu celého místa umocňuje světlo, které proniká přes věžičky z bílého betonu vystupující na povrch. Největším lákadlem je experimentální archeologie, v expozicích uvidíte kosti mamutů a další nálezy z okolí Pavlova a nedalekých Dolních Věstonic. Nedaleko muzea se našla jedna z nejstarších soch na světě, Věstonická venuše, jejíž kopii naleznete v muzeu.

Znojmo
Jedinečné město na jihu Moravy je známé nejen svým krásným historickým centrem a památkami, ale znojemskou vinařskou oblastí. Dominantou města je téměř 70 metrů vysoká Radniční věž, která je ideálním výchozím bodem pro prohlídku Znojma. Po vyšlapání 162 schodů budete mít dokonalý výhled na celé město.

Kromě pohledu na město z ptačí perspektivy, se vyplatí vybrat i pod povrch města, do známého znojemského podzemí, jednoho z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů ve střední Evropě. Dosahuje celkové délky zhruba 27 kilometrů, vám však bude stačit k jeho poznání některá z kratších prohlídkových tras. Celoročně otevřené podzemí s teplotou zhouba 12 °C nabízí několik přehlídkových okruhů.

Při prohlídce Znojma určitě nevynechejte návštěvu nejstarší památky města – Rotundy Panny Marie a sv. Kateřiny a Loucký klášter, který byl kdysi centrem jednoho z nejvýznamnějších opatství Moravy. Po zrušení klášterů v roce 1784 byl využíván jako vojenská nemocnice a kasárny. Dnes se obrovský pustnoucí klášterní komplex využívá jen z malé části. Najdete zde návštěvnické centrum, obrazovou galerii, bednářské a vinařské muzeum a prodejnu znojemských vín.

Nejmenší národní park
Znojmo je východní vstupní branou do Národního parku Podyjí, který je nejmenším národním parkem v České republice. Rozprostírá se na moravsko – rakouském pohraničí, na ploše zhruba 63 km2. Od roku 2000 vytváří společně s rakouským Nationalpark Thayatal širší přeshraniční region s nejvyšším stupněm ochrany přírody. Osou bilaterálního národního parku je meandrující kaňon řeky Dyje.

Vznikem železné opony po roce 1948 se z celé oblasti stalo liduprázdné hraniční pásmo, což vedlo k postupnému navození autentického přírodního prostředí. Uprostřed parků leží rakouská obec Hardegg s jednou z nejstarších hradních pevností v Podyjí.

Do Hardeggu se dostanete pěšky nebo na kole z moravské obce Čížov, kde na vás čeká památka na někdejší železnou oponu. Naleznete zde několik set metrů dlouhý zachovaný plot z ostnatých drátů a strážní věží, ze které pohraničníci sledovali okolí. Národní park je přístupný po značených turistických stezkách a cyklostezkách.

- Reklama -časopis
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora